Branka:
Htela bih da Vam postavim pitanje za mog oca. On ima 47 godina i pre 8 god su mu postavili dijagnozu asmatični -bronhitis. Kod njega se javljaju problemi svakodnevno, a posebno kada je magla ili velike vrućine. Kada ima jake napade čuje se šištanje u plućima, čak i kada sedite daleko od njega. U toku jednog dana znao je 3-4 puta da ode do hitne pomoći gde su mu davali inekcije u venu, ali to mu pomaže samo par sati. Od lekova koristi: inhaler, pronison i aminofilin. Kako mu možemo pomoći da bar smanjimo napade, jer doktor mu je rekao da mu je srce kao u 60-ogodišnjeg čoveka. Jako se brinem za njega jer već dva puta mu ni inekcije nisu bile od velike pomoći. Unapred zahvalna na odgovoru… lep pozdrav!
Branka,
Potpuno je razumljiva i opravdana briga za zdravlje Vašeg oca. Dijagnoza “astmatični bronhitis” mi nije sasvim jasna… Ne znam da li se radi o nekome ko je pušac, pa ima hroničnu opstruktivnu bolest pluca /HOBP/ koja se manifestuje i napadima akutne bronhoopstrukcije pa zato ima karakteristiku “astmatiformnog bronhitisa” kako se to nekad zvalo, ili se radi o samoj astmi koja je nekontrolisana, teška te ima i karakteristike ireverzibilne bronhoopstrukcije odnosno karakteristike HOBP, ili postoje obe bolesti istovremeno astma+HOBP.
U svakom slučaju česta potreba za intervencijama HMP i intravenskom terapijom ukazuje da je bolest nepotpuno kontrolisana. Postoje smernica kako za lečenje astme (GINA) tako i za lečenje HOBP (GOLD smernice) prema kojima i u slučajevima teške astme i HOBP primarno mesto u lečenju imaju kombinacije dugodelujućih beta agonista i inhalatorniih kortrikosteroida. Kod nas su registrovani pod nazivom SERETIDE i SYMBICORT i od nedavno su na pozitivnoj listi ne samo za lečenje osoba sa astmom već i za lečenje osoba sa teškom HOBP.
Nisam shvatila da li vaš otac kao inahalatornu terapiju koristi neki od ovih preperata ili što je mnogo češće samo lekove koji spadaju u grupu karatkodelujućih beta-agonista (Berodual, Spalmotil, Ventolin, Salbutamol,…). Ukoliko ima dokazanu tešku HOBP pored navedenih lekova, kod nas je registrovan i dugodelujući antiholinergik, tiotropijom tj preparat SPIRIVA. Znači akcenat u lečenju i astme i HOBP je na inhalatornoj primeni lekova, dok tbl Pronison se koriste u lečenju akutnih pogoršanja, prema adekvatnoj shemi, i njihova stihijska i nekontrolisana primena nekada nosi veoma veliki rizik od nezeljenih sistemskih efekata.
Moj savet je da se konsultujete sa pulmologom, prvenstveno u pravcu diferencijalno dijagnostičke dileme da li se radi o astmi, HOBP ili o udruženosti ove dve bolesti, i da se shodno težini bolesti i smernicama za njihovo lečenje /GINA ili GOLD/ primeni i adekvatna dugotrajna preventivna terapija.
Ukoliko je otac pušač i najbolji terapijski protokol će ostati bez uspeha. Nadam se da to nije slučaj, a ukoliko jeste, prekidom pušenja se bitno povećava šansa za bolju kontrolu bolesti.
Sa poštovanjem
Dr Dušica Jarić